iDANS 06
Anna Mendelssohn**Cry Me A River
Anna Mendelssohn Cry Me A River
Geumhyung Jeong**Oil Pressure Vibrator
Geumhyung Jeong Oil Pressure Vibrator
Stefan Kaegi (Rimini Protokoll)**Radio Muezzin
Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) Radio Muezzin
Aakash Odedra**Rising
Aakash Odedra Rising
Saburo Teshigawara**Obsession
Saburo Teshigawara Obsession
Anne-Linn Akselsen & Adrián Minkowicz**Dry Act # 2: South Domino
Anne-Linn Akselsen & Adrián Minkowicz Dry Act # 2: South Domino
biriken**Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek)
biriken Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek)
P.A.R.T.S.**Yeniler
P.A.R.T.S. Yeniler
Dominique Boivin**Transports exceptionnels
Dominique Boivin Transports exceptionnels
 • iDANS 06 (Eylül 2012 - Haziran 2013)

  iDANS Festivali Ekim’den Haziran'a, Avrupa’dan Asya’nın en doğusuna uzanıyor!

   

  iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, 2007’den beri her Ekim ayında bir aya zor sığan kapsamlı bir programla karşımıza çıkıyordu. Daha dördüncü festivalde 21 ülkeden 154 sanatçının katılımıyla 41 proje göstererek, İstanbul festivalleri arasında yurtdışından davetli sanatçı sayısı rekoru kırmıştı. Bu yıl festivali düzenleyen Bimeras iDANS’ı Ekim 2012’den Haziran 2013’e kadar bütün sezona yayma kararı aldı. iDANS bir kez daha çağdaş dansın çok çeşitli ifadelerini sunmakla kalmayacak; aynı zamanda tiyatro ve disiplinler ötesi performans sanatlarının uluslararası alandaki en yenilikçi örneklerini de ön plana çıkaracak. iDANS bu sene Avrupa Birliği Kültür Programı’nın prestijli desteğine Türkiye’den ilk defa hak kazanan festival oldu.  Çağdaş bir İpek Yolu

   

  iDANS 06, Doğu, Güney ve Batı Asya’yı Kuzey ve Doğu Afrika’nın yanı sıra Akdeniz ve Avrupa dünyasıyla birleştiren, Afro-Avrasya kıta parçası üzerindeki ticaret yollarını birbirine bağlayan 6500 kilometrelik tarihi kervan yolundan esinlenerek, İpek Yolu metaforu etrafında şekillenecek. Program Avrupa ve Yakın Doğu’dan tanınmış ve yetişmekte olan sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Doğu ve Güneydoğu Asya’dan da çağdaş sahne sanatlarını sergileyecek ve farklı hareket biçimlerinin ve ifadelerin göçü, evrimi ve karşılıklı etkileşimini keşfe çıkacaktır.

   

  İnsanoğlu “ulus” ve “pasaport” kelimelerini icat etmeden evvel de son derece devingendi ve kıtaları aşan mesafelerde ticaretle uğraşmaktaydı. Ekolojik, ekonomik veya ruhani ihtiyaçlar nedeniyle gerçekleşen maddi ürünlerin ticareti aynı zamanda ideolojilerin, dinlerin, inançların, estetik bilgi birikiminin, hareketlerin ve jestlerin de alışverişini ve melezleşmesine yol açtı. iDANS altıncı sürümünde çağdaş dans alanındaki çok çeşitli sanatsal yaklaşımları bir araya getirerek alanın zenginliğini ve heterojenliğini vurgulamayı, ve dansın çağdaş İpek Yolu’nun izini sürmek üzere zaman ve mekân içinde hareketlerin dönüşümüne dikkat çekmeyi hedefliyor.

   

  iDANS programı elbette Asya’da olup biten her şeyi temsil etme iddiasında değil; ancak iDANS için Doğu, Güneydoğu ve Orta Asya bölgelerindeki çağdaş sahne sanatları pratikleri üzerine daha derin bir araştırma ve ilişki kurma sürecinin de başlangıcına işaret ediyor.

   

  iDANS 06 kapsamındaki etkinlikler, isimlerini ve özelliklerini İpek Yolu boyunca alınıp satılan emtiadan alan farklı bölümlerde toplandı. Bu alt başlıklar “Kıymetli Taşlar”, “Baharatlar”, “İpek” ve “Kağıt” olarak belirlendi. “Kıymetli Taşlar”, Belçika’dan Anne Teresa de Keersmaeker, Almanya’dan Rimini Protokoll, Japonya’dan Saburo Teshigawara gibi tanınmış sanatçıların çağdaş dans ve tiyatro eserlerini içeriyor. “Baharatlar”, İngiltere’den Aakash Odedra, Kore'den Geumhyung Jeong gibi birçok genç sanatçının oldukça kışkırtıcı, keskin ve lezzetli işleriyle tanıştıracak ve P.A.R.T.S.’ın en yeni mezunlarının taptaze gösterileriyle birlikte çağdaş dansın bir sonraki jenerasyonundan haberler getirecek. “İpek”, Pekin’den Tao Dans Tiyatrosu ve Tokyo’dan Toshiki Okada gibi sanatçıları sunuyor. “Kağıt” bölümüyse iDANS’ın bilgi üretimi ve takasına yönelik projelerini kapsıyor: Muhtelif panel ve sunumlara ilaveten, “Kritik Çaba Türkiye 2012” ve “Eğitmenleri Eğitmek” bu kapsamda gerçekleşecek.


  « Geri