iDANS 06
Anna Mendelssohn**Cry Me A River
Anna Mendelssohn Cry Me A River
Geumhyung Jeong**Oil Pressure Vibrator
Geumhyung Jeong Oil Pressure Vibrator
Stefan Kaegi (Rimini Protokoll)**Radio Muezzin
Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) Radio Muezzin
Aakash Odedra**Rising
Aakash Odedra Rising
Saburo Teshigawara**Obsession
Saburo Teshigawara Obsession
Anne-Linn Akselsen & Adrián Minkowicz**Dry Act # 2: South Domino
Anne-Linn Akselsen & Adrián Minkowicz Dry Act # 2: South Domino
biriken**Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek)
biriken Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek)
P.A.R.T.S.**Yeniler
P.A.R.T.S. Yeniler
Dominique Boivin**Transports exceptionnels
Dominique Boivin Transports exceptionnels

'Amor Mundi' is born.

Bimeras is now launching its new research center and activities titled “Amor Mundi.”

 Hannah Arendt considered calling her magnum opus Amor Mundi: Love of the World. Instead, she settled upon The Human Condition. What is most difficult, Arendt writes, is to love the world as it is, with all the evil and suffering in it. And yet she came to do just that. Loving the world means neither uncritical acceptance nor contemptuous rejection. Above all it means the unwavering facing up to and comprehension of that which is.

After a decade of organizing the iDANS International Festival of Contemporary Dance and Performance as well as assisting numerous local artists from Turkey for their international touring and co-productions, Bimeras is now launching its new research center and activities titled “Amor Mundi.” Inspired by Hannah Arendt’s thoughts on the difficulty of loving the world as it is, with all the evil, suffering, and political atrocities, and the potential to do so through the arts and humanities, it aims to support, facilitate, and disseminate research and debate that cut across humanities, humanistic social sciences, and the arts.

With the input and insights of an international board of advisors and scholars,

Amor Mundi will:

 

-       support and facilitate new research based on 2-year thematic clusters

-       organize a weekly summer seminar each July led by top scholars in their respective fields

-       host writing residencies and retreats

-       offer fellowships for outstanding researchers

 

The inaugural event of Amor Mundi,  Bodies of Evidence: Ethics, Aesthetics, and Politics book presentation, talks, video-lectures, and workshops took place on 12&13 July 2019 at the Besiktas premises of Bimeras.

 

P.A.R.T.S. Mezuniyet Turnesi Istanbul 2014

Avrupa’nın en başarılı çağdaş dans okulu P.A.R.T.S. İstanbul’da:
ÇAĞDAŞ DANSIN ‘’YENİLERİ’’!

 

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, 9-12 Temmuz tarihlerinde bir özel etkinlikle Avrupa’nın ve dünyanın en başarılı dans okullarından P.A.R.T.S.’ın mezuniyet turnesini konuk ediyor. Mezuniyet turnesi deyip geçmeyin, öğrencilerin mezuniyet eserleri her iki senede bir Avrupa’nın önemli dans festivallerinde yılların profesyonelleriyle yan yana sunuluyor, ve çağdaş dansın gelecek neslinin en başarılı sanatçılarının müjdesini veriyor. İstanbul seyircisinin geçmiş iDANS’lardan tanıdığı, Belçika’nın yaşayan efsane koreografı Anne Teresa De Keersmaeker’in kurucusu ve yöneticisi olduğu P.A.R.T.S., öğrencilerine kendi bağımsız fikirlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine uygun ortam sunmasıyla biliniyor.

 

Turnenin İstanbul durağında 9 Temmuz Çarşamba ve 10 Temmuz Perşembe akşamı çağdaş danstaki çeşitliliği ve zenginliği yansıtan iki farklı programla kendi yaratılarını sergileyecek olan yeni nesil koreograf/dansçılar, 11 Temmuz Cuma akşamı ise Anne Teresa De Keersmaeker’in 2009 yapımı The Song adlı başyapıtını yorumlayacaklar. Bu eseri özellikle Beatles hayranlarına öneriyoruz. Gösteriler 21:15’te Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Binası, Şebnem Selışık Aksan Salonu’nda.

 

12 Temmuz Cumartesi günü ise genç sanatçılar İstanbul ziyaretlerine yeni bir anlam katıyorlar: 5 kıtadan 12 farklı ülkeden gelen P.A.R.T.S. mezunları Türkiye’de geçtiğimiz yıl boyunca parklarda gelişen dinamizme destek olmak amacıyla eserlerinden bir seçkiyi Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda sergileyecekler. Aynı gün parkta, Bimeras|iDANS tarafından düzenlenen sosyal yaratıcılık projesi iKEDi’ye de katılabileceğiz. 

 

Program bilgileri için

Anne Teresa de Keersmaeker / Rosas dayanışma için İstanbul’da.

BiMERAS tarafından düzenlenen iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, İstanbul’da çok özel bir proje ağırlıyor. Çağdaş dansın öncü koreografı Anne Teresa De Keersmaeker'in Rosas danst Rosas eseri iDANS’ın en zor koşullarda “yorulmayan dansını” sürdürme kararlılığının bir ifadesi olarak 22 ve 23 Haziran'da 20:00'de Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi’nde sunulacak. Türkiye’de sesi gittikçe yükselen çoğulcu ve katılımcı demokrasi hareketine bir destek sunabilmek amacıyla gösteri ücretsiz olacaktır. Tüm dans severleri bekliyoruz.

Rosas danst Rosas, 1983’teki sunumundan bütün dünyada yankılar uyandırmış ve Rosas topluluğunun doğmasına vesile olmuştu. Dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız defa icra edilen gösteri bir klasiğe dönüştü; yaratıldığından bu yana geçen 30 yıl içinde yeni dansçı grupları tarafından tekrar tekrar öğrenildi.  Bu güçlü koreografi sıklıkla kadınların gücü ve direnişinin simgelerinden biri olarak hafızalarda yer etti.

Rezervasyon:

Rezervasyon e-posta (rezervasyon@bimeras.org) ya da telefonla (0212-2448272) yapılabilir; e-posta üzerinden rezervasyonda tüm katılımcıların iletişim bilgilerinin (e-posta adresi ve cep telefonu) bildirilmesi rica olunur. 

 

“Sisli” hava koşullarında rota değişikliği!

iDANS’ın 15 ve 16 Haziran’da gerçekleşeceğini duyurduğu özel projesi Sona Veda (Addio alla Fine) Türkiye’yi etkisi altına alan “sisli” hava koşulları nedeniyle planlandığı şekilde yola çıkamayacaktır. 

Hollandalı sanatçılar Emio Greco ve Pieter C. Scholten tarafından sonların ve sonların getirebileceği başlangıçların üzerine bir tefekkür olarak tasarlanan Sona Veda (Addio alla Fine) disiplinlerarası sanat kolektifi biriken; yazar Özen Yula; tiyatro oyuncuları Zuhal Gencer Erkaya, Ayça Damgacı, Fırat Tanış; gazeteci Bahar Çuhadar ve kontrtenör Nuri Harun Ateş ile birlikte hazırlanan ortak bir tasarıma evrilmişti. Bu uluslararası ortak yapım, yaklaşan ekolojik ve siyasi felaket senaryolarının gündemde olduğu bir zaman diliminde yaşayan seyirciyi Nuh’un Gemisi’nde buluşturarak karnavalesk bir vapur yolculuğuna çıkarmayı hedeflemişti.

Bildiğiniz gibi, şu anda, yeni bir başlangıcı hayal etmenin, siyasal kültürü yeniden inşa etmenin yeri Gezi Parkı’ndan başka bir yer olamaz. Bir anlamda, Sona Veda çoktan başladı; çoğulcu ve katılımcı bir demokrasi hareketinin ruhuyla bütünleşti. Hepinizi parka ve parktaki yolculuğa davet ediyoruz.

Sona Veda yolculuğunun yeni rotası bilet gerektirmediğinden satın alınmış biletler Biletix'e iade edilebilir.

Haziran ayındaki ikinci özel gösteri, öncü çağdaş koreograf Anne Teresa de Keersmaeker'in Rosas danst Rosas eseri ise iDANS’ın en zor koşullarda bile “yorulmayan dansını” sürdürme kararlılığının bir ifadesi olarak planlandığı şekilde 22 ve 23 Haziran'da Fulya Sanat Merkezi’nde sunulacaktır.

 

iDANS Haziran 2013 Özel Gösterileri

Yorulmayan Dans: iDANS Haziran Ayında Özel Projelerle Yeniden Sanatseverlerle Buluşuyor

 

Kısa bir süre içinde Avrupa’nın en yenilikçi ve saygın çağdaş dans ve performans sanatları oluşumları arasında yer almayı başaran iDANS, Haziran ayında İstanbul’da çok özel iki proje ağırlıyor.

 

Bunlardan ilki Amsterdam'daki ICK Uluslararası Koreografik Sanatlar Merkezi'nin direktörleri Emio Greco ve Pieter C. Scholten'ın dünyanın farklı liman kentleri için hazırladıkları Sona Veda (Addio alla Fine) adlı [rota değişikliği] benzersiz performansları olacak. Bu eserin İstanbul versiyonu disiplinlerarası sanat kolektifi biriken, oyun yazarı Özen Yula, gazeteci Bahar Çuhadar, kontrtenör Nuri Harun Ateş ile Ayça Damgacı, Fırat Tanış ve Zuhal Gencer Erkaya gibi isimlerden oluşan zengin bir oyuncu kadrosuyla hazırlanıyor. Seyirciyi sürprizlerle dolu bir vapur yolculuğuna çıkaracak olan eser 15-16 Haziran'da gerçekleşecek.

 

22 ve 23 Haziran tarihlerinde ise Belçikalı koreograf Anne Teresa De Keersmaeker, çağdaş dans tarihinde bir çığır açarak 1983 yılından beri bütün dünyada yankılar uyandıran eseri Rosas danst Rosas (Rosas, Rosas'ı dans ediyor) ile iDANS'a konuk oluyor. De Keersmaeker, eserin ilk sahnelenmesinden 30 yıl sonra üçüncü kuşaktan üç kişiyle beraber dans etmek üzere sahnedeki yerini alıyor. Sanatçı geçtiğimiz yıl da erken dönem eserlerinden Fase ile iDANS’ta sahne almış ve ilerleyen yaşına rağmen bir dansçı olarak da oldukça iddialı olmaya devam ettiğini ortaya koymuştu. 

 

Devamı...

iDANS 06 (Eylül 2012 - Haziran 2013)

iDANS Festivali Ekim’den Haziran'a, Avrupa’dan Asya’nın en doğusuna uzanıyor!

 

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, 2007’den beri her Ekim ayında bir aya zor sığan kapsamlı bir programla karşımıza çıkıyordu. Daha dördüncü festivalde 21 ülkeden 154 sanatçının katılımıyla 41 proje göstererek, İstanbul festivalleri arasında yurtdışından davetli sanatçı sayısı rekoru kırmıştı. Bu yıl festivali düzenleyen Bimeras iDANS’ı Ekim 2012’den Haziran 2013’e kadar bütün sezona yayma kararı aldı. iDANS bir kez daha çağdaş dansın çok çeşitli ifadelerini sunmakla kalmayacak; aynı zamanda tiyatro ve disiplinler ötesi performans sanatlarının uluslararası alandaki en yenilikçi örneklerini de ön plana çıkaracak. iDANS bu sene Avrupa Birliği Kültür Programı’nın prestijli desteğine Türkiye’den ilk defa hak kazanan festival oldu.

 

Devamı...